Již v době kamenné byly vltavíny používány k výrobě primitivních nástrojů a následně nošeny jako amulety. K výrobě šperků se začaly však využívat až v době recese.

Zajímavostí je, že v jižních Čechách bývalo zvykem, že jako symbol svých citů obdarovávali ženichové své nevěsty vltavínem. Dnes je však sbírání vltavínů nelegální činností.

Vltavín, známý též pod názvem Moldavit (podle řeky Vltavy) má krásnou světle až tmavě zelenou barvu, výjimečně až do hněda. Vzhledem připomíná sklo a je tvořen malými krystaly.

Chemické složení a vlastnosti vltavínů

  • Chemický vzorec                   Křemičité sklo + Al, Fe, Ca, Na, K, Mg, Ti, Mn
  • Odrůda                                  Tektit
  • Tvrdost                                  5,5 – 6,5 (Mohsova stupnice)
  • Průsvitnost                             Průsvitný i průhledný

Naleziště vltavínů

Vltavíny na rozdíl od ostatních drahých kamenů má svá naleziště zejména v České Republice. Na jihu Čech je to v povodí Vltavy (zejména jde o Besednici a okolí Českých Budějovic), na Moravě pak na Třebíčsku a v povodí řeky Jihlavy.

V zahraničí je pak menší výskyt v Rakousku a Německu.

Vltavíny a znamení horoskopu

Vltavín je drahý kámen určený pro Blížence.

Využití vltavínu v léčitelství

Vltavíny nás učí žít přítomností, znát sám sebe a duchovně se rozvíjet. Zbavuje nás touhy po majetku, probouzí intuici i schopnost jednoduše a logicky se v životě rozhodovat. Nošený na srdci tento drahý kámen pomáhá zbavovat špatných vlastností a zahleděnosti do sebe.
V rovině tělesné se soustředí na prevenci proti rakovině, posiluje imunitu, zahání infekci, zlepšuje nervový systém a tvorbu bílých krvinek.

Šperky s vltavíny

Tento minerál bývá často zpracováván na šperky na:

  • Náhrdelníky a náramky
  • Přívěsky i broušené s drahým kovem (zejména ve spojení se stříbrem)
  • Náušnice a prsteny