Jaspis je oblíbený minerál, který překvapuje zejména svými barvami. Základními barvami je červená, zelená, žlutá a hnědá, ale najdeme na něm mnoho dalších a jejich odstínů. Každý tento drahý kámen je unikátní i díky pruhům, kroužkům a dalším vzorům.
Jaspisy se vyskytují ve tvaru geod, hnízd nebo mandlí.
Oblíbený je mezi ezoteriky a dále jako originální dekorace.
Chemické složení a vlastnosti jaspisu
- Chemický vzorec SiO2
- Odrůda Křemen
- Tvrdost 6 - 7(Mohsova stupnice)
- Průsvitnost Neprůsvitný
Naleziště jaspisů
Jaspisy mají svá naleziště v Rusku, Německu, na Slovensku, v Indii, Egyptě a na Madagaskaru. V České republice je lze nalézt zejména na Ostravsku a Liberecku.
Využití jaspisů v léčitelství
Tento minerál má schopnost posilovat trpělivost, skromnost, soucit a trpělivost. Bojuje s depresemi a nerozhodností. Je pomocníkem při problémech s příjmem potravy, krvácivostí, ženských problémech s vaječníky, nevolností při těhotenství a bolestmi při porodu. Léčitelé jej doporučují k posílení močového měchýře, ledvin, srdce, mozku, jater, žlučníku, při léčbě leukémie a nádorů.
Šperky s jaspisy
Tento minerál bývá často zpracováván na šperky na:
- Náhrdelníky a náramky
- Ohlazené či broušené přívěsky, které lze nosit zavěšené na kůži
- Přívěsky s drahým kovem (zejména ve spojení se stříbrem)
- Náušnice a prsteny
Další využití jaspisů
Jaspisy jsou ve velké oblibě jako dekorační předměty. Často jsou různě vyřezávány. Jeho pláty jsou používány jako dlažba, nebo se s ním vykládaly desky stolů. Takovým skvostem se pyšnila i renesanční sbírka krále a císaře Rudolfa II.