Jantar vznikl zkameněním pryskyřice třetihorních jehličnanů z největší části před přibližně 40 miliony let. Jantar od nepaměti uchvacuje svou zlatavou barvou, mnoha odstíny žluté až do červena nebo hněda. Některý kousek je průsvitný, jiný méně, v některých lze vidět bublinky vzduchu, nebo dokonce kapky vody. Jantar také v sobě pohřbil drobné kousíčky mechu, trav, hub, lišejníků nebo drobný hmyz (mravence, červy, komáry, pavouky, motýly,…), které nám tak v sobě zachoval do dnešní doby.Tento zlatý poklad lze nalézt jako valounky, zrna a hlízy v naplavených horninách.

Již od pradávna byl lidmi považován za léčivý a sloužil i v podobě talismanu k ochraně. Svou krásou se však stal zejména oblíbeným šperkem. Zajímavostí je, že pokud se jantar tře vlněnou tkaninou, vzniká statická elektřina.

Chemické složení a vlastnosti jantaru

  • Chemický vzorec                    C10H16O                          
  • Tvrdost                                    2 – 2,5 (Mohsova stupnice)
  • Průsvitnost                              Průsvitný

Naleziště jantarů

Jantary mají naleziště zejména u Baltského moře, dále v Rusku, Itálii, Rumunsku, Velké Británii, Mexiku a Barmě. Neprůhledný jantar byl nalezen dokonce i v České republice.

Využití jantarů v léčitelství

Jantary mají schopnost osvobozovat tělo od negativní energie a tím pomáhat při zbavování nemocí. Působí velmi pozitivně na lidskou psychiku. Zahání deprese i sebevražedné úmysly. Dítěti zmírní bolest při růstu zoubků, dospělému člověku zmírní častou krvácivost z nosu. Pozitivně působí na nemoci dýchacích cest a při astmatu. Léčitelé jej doporučují k posílení ledvin, jater, žlučníku, močového měchýře, žaludku, střev, při problémech s očima a ušima, nebo při padání vlasů.

Šperky s jantary

Tento minerál bývá často zpracováván na šperky na:

  • Náhrdelníky a náramky
  • Přívěsky, které lze nosit zavěšené na kůži
  • Přívěsky s drahým kovem (zejména ve spojení se stříbrem)
  • Náušnice a prsteny

Další využití jantarů

Jantar se využívá zejména k výrobě šperků a dekoračních předmětů. Známý je ale i díky carskému paláci v Petrohradě, kde jím byla obložena takzvaná Jantarová komnata. Toto umělecké dílo však bylo za 2. Světové války odvezeno a do dnešního dne nebylo nalezeno.