Granát

I když si pod názvem granát někteří z nás představí pouze tmavočervený minerál, granát se vyskytuje ve všech barvách pouze kromě modré. Granát má pak pro každou barevnou variantu svůj název.

Nejznámějším granátem je bezesporu ten český, který byl velmi oblíbený již u našich babiček a i jejich babiček. Zasazuje se často do prstenů a broží, a protože se vyskytují již jen v malých rozměrech, zasazuje se jich více blízko vedle sebe. Český granát je velmi oblíbeným suvenýrem pro turisty.

Ve světě je ale daleko rozšířenější granát almandin. Je stejně krásně fialovočervený ale podstatně levnější a k sehnání ve větších velikostech.

Chemické složení a vlastnosti granátu

  • Chemický vzorec             X3Y2 (SiO4)3
  • Odrůda                           Silikát
  • Tvrdost                           6,5 – 7,5 (Mohsova stupnice)
  • Průsvitnost                      Průhledný i neprůhledný

Naleziště granátů

V zahraničí se granáty nacházejí zejména v USA, Brazílii, Argentině, na Madagaskaru, v Austrálii, Tanzanii, Zimbabwe, Keni, Indii a Pákistánu. Dále pak v Rusku, Německu, Rakousku a Itálii.

Český granát má naleziště v Podkrkonoší a na Třebenicku, granát almandin u Přibyslavi a na Čáslavsku, další druhy granátů například u Malešova, Mariánské hory, u Doks, Jeseníku a Domažlic.

Granáty a znamení horoskopu

Granát je drahý kámen pro lidi narozené ve znamení Štíra, Lva a Skopce.

Využití granátu v léčitelství

Granát je v našich myslích spojován s láskou, fantazií, vášní a sexualitou. Dodává nadšení k tomu, abychom se pouštěli i do dosud neprozkoumaných oblastí.

Červený granát pomáhá odblokovávat vnitřní zábrany, posilňuje naši vytrvalost a odhodlání, podporuje činnost srdce a krevního oběhu. Léčitelé mu přisuzují i schopnost pozitivně působit na rozmnožovací orgány a impotenci. Voda z granátu je údajně léčivá pro slezinu, játra a na nemoci kůže.

Šperky s granáty

Tento minerál bývá často zpracováván na šperky na:

  • korálkové náhrdelníky a náramky
  • přívěsky s drahým kovem (zejména ve spojení se stříbrem)
  • náušnice

Další využití granátu

V minulosti někteří lidé věřili, že granát slouží jako ochrana před upíry, dnes jako ochránce osobního majetku před nenechavci. Duševně tvořícím lidem pak dodává inspiraci.

V průmyslu jsou granáty používány do brusných a řezných přístrojů.