Citrín

Citrín bývá pro svou zlatou barvu zaměňován s topazem, je však cenově příznivější a tak vyhledávanější. Vyskytuje se v různých odstínech žluté a někdy až skoro do červena. Na některých malých plochách můžeme vidět dokonce lehké zabarvení do hněda. Svou barvou ale obecně připomínající zářící slunce a působí velmi pozitivně na naši psychiku a dodává radost do života. Vyskytují se jako krystaly a citrínové geody. Citrín je možné získat přeměnou ametystu, čehož je velmi často využíváno. Díky své tvrdosti a tedy odolnosti vůči poškrábání je tento drahý kámen vhodný k výrobě šperků. Citrínové šperky jsou velmi oblíbené.

Chemické složení a vlastnosti citrínu

  • Chemický vzorec     SiO2
  • Odrůda                    Křemen
  • Tvrdost                    7 (Mohsova stupnice)
  • Průsvitnost              Průsvitný i neprůsvitný

Naleziště citrínů

Citríny se získávají zejména v Brazílii, na Madagaskaru, ve Španělsku a Rusku a dále v USA, Francii a Velké Británii. V České republice jsou naleziště citrínů na Liberecku a kolem Velkého Meziříčí.

Citrín a znamení horoskopu

Citrín je drahým kamenem pro lidi narozené ve znamení Býka, Blíženců, Lva a Panny.

Využití citrínů v léčitelství

Citrín svého majitele nabíjí energií, působí hřejivě a zlepšuje jeho intuici a učí ho být štědrým. Zároveň ale má schopnost pomáhat k získání bohatství a stát se úspěšnějšími. Nosí štěstí a pomáhá urovnávat spory v mezilidských vztazích. Zvyšuje sebedůvěru a dodává optimismus.

Citrín slouží jako dobíječ energie i pro lidi s chronickou únavou. Pozitivně působí na činnost sleziny, slinivky břišní, ledvin a močového měchýře. Léčitelé jej doporučují též jako podpůrný prostředek pro činnost štítné žlázy. Citrín ocení zejména ženy, které mají problémy s bolestivou menstruací, menopauzou a údajně působí i na celulitidu.

Šperky s citríny

Tento minerál bývá často zpracováván na šperky na:

  • náhrdelníky a náramky
  • ohlazené či broušené přívěsky, které lze nosit zavěšené na kůži
  • přívěsky s drahým kovem (zejména ve spojení se stříbrem)
  • náušnice a prsteny

Další využití citrínu

Citrín je dále vhodný k meditaci, kdy pomáhá k lepšímu soustředění. U citrínu je důležité dbát na to, aby nebyl po dlouhou dobu vystaven přímému slunečnímu záření, mohl by pak ztrácet barvu.