Avanturin

Avanturin je velmi oblíbený drahý kámen objevený na začátku 18. stolení a patřící do skupiny křemenů. Nejčastěji se vyskytuje v zelené barvě, dále je možné vidět avanturin v modrých, červených, žlutých až hnědých odstínech. Drobné lesklé části hematitu či slídy navíc vytvářejí blýskavý povrch kamenů. Tento minerál je poměrně lehce dostupný a využívá se v esoterice, ve šperkařství i na výrobu dekoračních předmětů.

Chemické složení a vlastnosti avanturinů

  • Chemický vzorec             SiO2
  • Odrůda                           Křemen
  • Tvrdost                           7 – 6,5 (Mohsova stupnice)
  • Průsvitnost                     Průsvitný i neprůsvitný

Naleziště avanturinů

Nejvýznamnější naleziště tohoto drahého kamene se nachází v Indii, Brazílii, Číně, Rusku, Nepálu či Tibetu. Další můžeme nalézt dokonce i v Itálii a Španělsku.

Avanturin a znamení horoskopu

Avanturin je podle znamení horoskopu kamenem vhodným pro člověka narozeného ve znamení střelce, blížence, raka nebo býka.

Využití avanturinu v léčitelství

Avanturin je pomocníkem zejména pro duševní stránku člověka. Působí na naši rovnováhu, zmírňuje vztek a negativní emoce přeměňuje na pozitivní. Probouzí kreativitu a vůdčí schopnosti. Pomáhá při vyrovnávání se se špatnými zkušenostmi z minulosti a k odproštění se od nich a k tomu, abychom mohli jít dál.

Po stránce tělesné léčitelé tento drahý kámen využívají ke zlepšení metabolismu, funkce štítné žlázy, krevního tlaku. Dále předpokládají, že sílou avanturinu lze předejít vzniku alergií, na které dnešní společnost tak trpí. Tento minerál je vhodné nosit při sobě i v případě že trpíte na problémy s plícemi, srdcem či očima.

Šperky s avanturiny

Tento minerál bývá často zpracováván na šperky na:

  • korálkové náhrdelníky a náramky
  • ohlazené či broušené přívěsky, které lze nosit zavěšené na kůži
  • přívěsky s drahým kovem (zejména ve spojení se stříbrem)
  • prsteny

Další využití avanturinu

Avanturin je oblíbeným materiálem k výrobě různých sošek, váz a jako dekorace se využívá i v zahradách inspirovaných tradiční japonskou zahradou.