Ametyst
Ametyst je jeden z nejkrásnějších a nejoblíbenější křemenů, který se vyskytuje i ve formě geod. Oblíbený je zejména díky své fialové barvě a jeho využití je prokázané v zahraničí již ve starověku a to k výrobě šperků. Lidé jej nosili zejména z víry v to, že má tento minerál schopnost předcházet opilství. Ve středověku je již oblíbeným materiálem i v naší zemi. Jeho velikým příznivcem byl sám císař a král Karel IV., který jím nechal vyzdobit mnoho z církevních i světských staveb a nechal je zasadit i do korunovačních klenotů. Pro jeho barvu si jej zvolili do svých prstenů dokonce biskupové jako symbol jejich čistoty.
Chemické složení a vlastnosti ametystu
- Chemický vzorec SiO2
- Odrůda Křemen
- Tvrdost 7 (Mohsova stupnice)
- Průsvitnost Průsvitný
Naleziště ametystů
Nejznámější zahraniční naleziště jsou Uruquay, Brazílie, Mexiko, Bolívie, Indie, Čína, Rusko, Madagaskar, Zimbabwe či Austrálie. Krásné ametysty se však našly i v České republice a to v Podkrkonoších, v Krušných horách a na Třebíčsku.
Ametyst a znamení horoskopu
Ametyst je drahým kamenem pro člověka narozeného ve znamení kozoroha, ryb,skopce, blížence, panny , štíra nebo střelce.
Využití ametystu v léčitelství
Ametyst je drahý kámen symbolizující čistotu a věrnost. Nabádá nás k větší obětavosti, pokoře a snaze stát se lepšími. Eliminuje naši někdy až nezdravou touhu po vlastnění pozemských statků, uklidňuje, dokáže se poprat dokonce až s hysterií, navozuje vyrovnanost a může zlepšit kvalitu spánku.
Nejznámější je však jeho používání při boji se závislostmi na návykových látkách a to již od starověku. Dále lidé věří, že pomáhá při bolestech hlavy, ke zvýšení krevního tlaku, při problémech s dýcháním a se střevy.
Šperky s ametysty
Tento minerál bývá často zpracováván na šperky na:
- náhrdelníky a náramky,
- ohlazené či broušené přívěsky různých tvarů, které lze nosit zavěšené na kůži,
- přívěsky s drahým kovem (zejména ve spojení se stříbrem),
- prsteny.
Další využití ametystů
Ametystové geody poslouží nejen jako originální dekorace ale i pro čištění a nabíjení dalších drahých kamenů. Ametysty by se však neměly vystavovat přímému slunci a nadměrně vysokým teplotám, protože by mohlo dojít k pozvolné ztrátě jejich barvy.