Achát byl lidmi využíván od starověku k výrobě různých předmětů a amuletů, které sloužily k ochraně před nemocemi a přírodními živly. Vyskytuje se v nepřeberném množství barev a v pro achát typickým vrstvením, ve kterém se střídají chalcedon, křemen a opál. Nejčastější barvou je šedá, pak bleděmodrá, hnědá, oranžová a červená. Acháty bývají často uměle dobarvovány. Pak získávají krásné odstíny zejména tmavě modré, růžové a až fialové. Ty ale pak již nejsou vhodné pro účely esoteriků. Acháty se v přírodě nacházejí ve formě tmavých a nehezky vypadajících hrud. Jejich krása se však odhalí při nařezání na slabé plátky, kdy při pohledu proti světlu je vidět typické vrstvení. Sběrateli velmi oblíbené jsou i achátové geody.

Chemické složení a vlastnosti achátu

  • Chemický vzorec             SiO2
  • Odrůda                            Křemen
  • Tvrdost                            6,5 – 7 (Mohsova stupnice)
  • Průsvitnost                      Průsvitný i neprůsvitný

Naleziště achátu

Achát je běžně dostupný minerál. Zahraniční naleziště jsou zejména v USA, Brazílii, Maroku, Madagaskaru, Rusku, Číně a Indii. V České republice se těží v Krušných horách a Podkrkonoší.

Druhy achátu

Ve světě se vyskytuje mnoho druhů achátu, nejčastější jsou zejména:

Achát s dendrity

Tento druh achátu se vyskytuje v čiré barvě nebo jako zelený či hnědý a skrývá v sobě vzory podobné kapradí. Je poměrně snadno dostupný. Nalézt ho je možné v USA, Brazílii, Indii, Maroku, na Islandu a dokonce i v České republice. Achát s dendrity má údajně schopnost zajistit a udržet člověku materiální dostatek. Dále ho někteří léčitelé využívají při léčbě nervového systému, kostí a oběhového systému.

Ohnivý achát

Jak již název napovídá, vyskytuje se v odstínech oranžové, hnědé a rezavé. Nejznámější naleziště jsou v USA, Indii, Maroku a též v České republice. Tento drahý kámen odvrací negativní síly, uklidňuje a navozuje pocit bezpečí. Údajně je též dobrým pomocníkem v sexuální oblasti. Dále lze použít jako doplňující prostředek při problémech se zrakem, žaludkem, žlázami s vnitřní sekrecí a oběhovým systémem.

Mechový achát

Mechový achát se vyskytuje v zelené, modré, hnědé a žluté až červené barvě. Typická je pro něj kresba připomínající mech nebo listí. Je běžně dostupný v Indii, USA a Austrálii. Pomáhá vidět život a budoucnost v lepších barvách. Někdo jej též používá při pohodu, pro jeho snadnější průběh. Používá se v případě zánětů a dlouhodobých nemocí, ke zlepšení imunitního systému a při kožních problémech.

Achát z Botswany

Botswanský achát bojuje proti depresím a onemocnění plic. Blahodárně působí též na vlasy a pleť.

Achát a znamení horoskopu

Achát patří k lidem narozeným ve znamení býka nebo štíra.

Využití achátu v léčitelství

Pomáhá k lepšímu soustředění, praktičnosti a objektivnímu sebehodnocení. Pomáhá při hledání nové lásky a k překonání zklamání. Tento minerál přetváří negativní energii v pozitivní. Léčitelé věří, že svou silou dokáže přispět k léčbě dělohy, očí a kožních onemocnění.

Šperky s acháty

Tento minerál bývá často zpracováván na šperky na:

náhrdelníky a náramky,
ohlazené či broušené přívěsky,
přívěsky s drahým kovem (zejména ve spojení se stříbrem),
prsteny.

Další využití achátu

Kromě šperků a dekoračních předmětů se díky své odolnosti využívá k výrobě hmoždířů, kalamářů a různých misek.

achát pyramida